Toprak Altında Su Kaçağı Bulma

Toprak Altında Su Kaçağı Bulma

Su kaçağı bulma konusunda en zahmetli iş; toprak altında su kaçağı bulma işidir. Son yıllarda gelişmiş olan teknolojik aletlerin bu konu da büyük bir yardımı olsa da işin zorluğu arazinin genişliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İlk olarak arazi de bulunan boruların, vanaların, vana noktalarının güzergahları tespit edilmelidir. Burada yardımımıza manyetik alan yöntemi ile çalışan kablo, boru bulma dedektörü kullanılmaktadır. Dedektör yer altına gönderdiği sinyaller ile farklı yoğunluktaki maddelerden sinyal almaya ve vermeye başlar. Bu işlemlerin sonucunda birçok vananın, borunun ve vana noktalarının yeri tespit edilir. Kayıp vanalar için ise metal dedektörden yardım alınarak tespit gerçekleşir.

Su kaçağı bulma işleminde Tüm tespitler yapıldıktan sonra elde bulunan pafta ile karşılaştırmalar yapılır. Gerekli düzenlemeler ve tetikler yapıldıktan sonra ana hatlar üzerinde bulunan noktalarda debi ölçümleri yapılmaya başlanır. Arazi, semt üzerinde belirlenen su tüketim tutarları kontrol edildikten sonra debi ölçümleri ile karşılaştırma aşamasına geçiş yapılır. Karşılaşma sona erdikten sonra yaklaşık su kaçağı miktarı ortaya çıkar. Sorunun asıl kaynağına doğru yolculuk başlar. Bu aşama da gece yarısı tercih edilir çünkü sorunun, asıl noktalarının tespiti için akustik dinleme cihazı kullanılır. Yaya sesleri, araçların sesleri, kullanılan elektronik eşyaların minimuma indiği gece yarısı detaylı bir dinlemenin ardından su kaçağı noktaları tam olarak tespit edilir.

Su Kaçağı Bulma Konusunda Sonuç Olarak

Tüm noktaların tespitinin ardından tadilat ve tamirat süreci başlar. Belirlenen noktalar büyük bir dikkat ve hassasiyet ile kazılır. Kazılan noktalardaki sorunlar, arızlar tek tek giderilir. Hızlı tamir kelepçesi en çok tercih edilen tamir yöntemidir çünkü bu sayede şebekeye bağlı olan suyun akışı hiç bir şekilde kesilmez. İnsanlar su kullanımına devam ederken sorun çözülmüş olur. Bu yöntemin işe yaramayacağı durumlarda şebekeye bağlı olan boruya, ek boru ilavesi yapılır. Ek boru tadilatı boyunca şebeke suyu kesili kalmak zorundadır ardından şebeke suyu açılarak, günlük kullanıma uygun hale getirilir. Bu sayede kaçağın olduğu mahalle, semt ya da geniş arazinin ekstra yük oluşturan su kaçağı sorunu çözülür. Tasarruf sağlanır, ekstra maliyetlerin önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir