Gider Açma İçin Gerekli Malzemeler

Tıkanıklık Açma Tuvalet ve Lavabo için Nasıl Yapılır ?

Evde tıkanıklık açma yöntemleri nelerdir ? Ev ve iş yerlerinizde tıkanık borular su basmalarına neden olabilir. Ayrıca, tıkanıklıklar zamanla su kaçağı gibi daha büyük sorunlara sebep olabilir. Mutfak gideri üzerindeki tıkanıklıklara genelde yemek artıkları ve çay posası gibi boru içerisinde suyla beraber pıhtılaşabilen maddeler sebep olur. Dolayısıyla özellikle mutfak lavabonuza tıkayabilecek şeyleri boca etmeden önce düşünmelisiniz. Mutfak lavabonuzun hemen kenarında bir çöp bulundurarak lavaboya dökeceğiniz çöpleri kolaylıkla bu çöpe dökebilirsiniz. Yine lavabonuzun ağzı için kullanabileceğiniz süzgeçli ağızlıklar da iş görecektir.

Banyo gideri tıkanıklığı genel yaşanan problemlerden birisidir.  Tıkanıklık açma konusunda lavabo açıcı kimyasallar işe yaracaktır. Açılması zor tıkanıklıklar için ustalar, robotla tuvalet ve lavabo tıkanıklığı açma yöntemini kullanmaktadır. Banyo giderinizin tıkanmaması için giderin üzerini düzenli olarak temizlemelisiniz. Banyo gideri üzerinde özellikle ağzı için süzgeçler kullanabilirsiniz. Bu süzgeçler katı maddeler gidere ulaşmadan ağzında toplayacaktır.

Gider Tıkanıklığına Sebep Veren Bazı Etkenler

 Özellikle banyolarda kesilen sakallar ve dökülen saçlar pimaş borusunda tıkanıklıklara sebep olmaktadır. Pimaş açma uzman bir ekip gerektirebilmektedir. Mutfaklarda ve banyolarda minik sabun parçaları da tıkanmanın başlıca sebeplerinden birisidir. Bu küçük parçalar borunun çeperine yapışarak çapını azaltır. Bunun sonucunda borunun tıkanması daha hızlı gerçekleşir. Özellikle mutfak lavabosuna yağ dökmemelisiniz! Bu hem borunun çeperini daraltıp tıkanmayı hızlandırır hem de doğaya zararlıdır.  Bu durumda mutfak tıkanıklık açma zor olacaktır.

Bir diğer tıkanıklık açma sebebi de elbette evinizin inşaat aşamasında ki yapılan yanlış düzenlemelerdir. Pimaş borularının düzenli uygulanması ve eğimlerinin yeterli olması önemlidir. Kimi zaman deneyimsiz ustalar bunu önemsememektedir.

Lavabo Gider Borusu Açma Yöntemleri

 Lavabo gider borusu üzerinde meydana gelen tıkanıklıklar lavabonuzda su birikmesine sebep olur. Su taşkınları gibi felaketlerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Eski usul lavabo açıcı kimi zaman işe yarar. Marketlerden aldığınız bu kimyasallar içlerinde ki çözücü etken maddelerle lavabo gider borusu, banyo gideri borusu gibi borular üzerinde ki tıkanıklıkları açabilir. Elbette bu kimyasallar dışında yöntemlerde mevcuttur.

 Tıkanmış lavabolarınız için her evde uygulanabilecek çözümlerden birisi karbonattır. Tıkanmış olan lavaboya yarım bardak karbonat ve yarım bardak sirke boşaltın. Ardından bir çaydanlık dolusu sıcak suyu boca edin. Lavaboyu açma yöntemlerinden her evde kullanabileceğiniz bir yöntem budur. Bir diğer yöntemse kola dökmektir. Bildiğimiz siyah kola güçlü asitik yapısı ile bir çok lavabo açıcı kimyasaldan daha etkilidir. Özellikle mutfak lavabonuza kalan kolaların diplerini düzenli olarak dökerek gelecekte ki tıkanmaları önleyebilirsiniz.

Mutfak Gideri Açma Yöntemleri

 Mutfak gideri açma işlemi için kullanılabilecek diğer bir yöntem tuz ve sirke karışımıdır. Tuz ve sirke karışımının yumuşatıcı etkisi vardır. Tuz ve sirke yardımıyla giderinizde ki tıkanıklığı yumuşatabilirsiniz. Tıkanıklık organik ürünler kaynaklıysa bu yöntem işe yarayabilir. Ayrıca tuz ve sirke karışımından sonra tel kullanabilirsiniz. Sağlam bir teli tuz ve sirke karışımını döktükten sonra lavabodan tıkanıklığa kadar sokarak, tıkanıklığı açmaya çalışabilirsiniz. Tesisat ustaları bu basit yöntemler işe yaramadığında teknolojik çözümler kullanmaktadır. Örneğin, robotla tuvalet ve lavabo tıkanıklığı açma bu yöntemlerin başında gelir.

 Tıkanıklığa sebep olan cismin veya tortunun giriş kısmına yakın olması durumunda, pompa yardımıyla tıkanıklığı giderebilirsiniz. Bildiğiniz gibi çeşitli pompa modelleri mevcuttur. Örneğin, alaturka tuvalet için kullanılan pompanın ağzı oldukça geniştir. Oysa, mutfak tıkanıklığı açma işlemi için daha dar ağızlı bir pompa kullanmalısınız. Pompa, lavabonun ağzında büyük bir basınç oluşturur. Bu basınç boru içerisinde akıma sebep olur. Bunun sonucunda tıkanıklığınız çözülebilir. Elbette pompanın işe yaraması için tıkanıklığın lavabonun ağzına yakın bir yerde olması gerekmektedir. Örneğin dirsek pimaş açma işlemlerinde muhtemelen pompa bir çözüm getirmez.

Robotla Tuvalet ve Lavabo Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır ? 

 Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler işe yaramayabilir. Bu durumda bir profesyonele danışmalısınız. Tesisat ustaları bu günlerde teknolojik aletler yardımıyla lavabo tıkanıklarını çok basit işlemlerle açabilmektedirler. Ronotla tuvalet ve banyo tıkanıklığı açma bunun en önemli yöntemlerinden birisidir. Deneyimli personel robot cihazı yardımıyla tıkanık borularınızı kolaylıkla açabilmektedir.

Tıkanıklık Açma Maddeleri : Parçalama, Vakum ve İtme

Robotik cihazın temel de üç kullanım prensibi vardır. Parçalama, vakum ve itme. Bu üç yöntem tıkanıklığa sebep olan maddenin niteliğine göre belirlenir. Bunun için tıkanıklığa sebep olan cismin ne olduğu ve hangi yöntemin kullanılması gerektiğini belirlemek gerekebilir. Bu durumda ustalar görüntüleme cihazlarına başvurmaktadır. Boru içerisinde ilerleyen ve entegre kamera sistemine sahip görüntüleme cihazları deneyimli su tesisatçıları tarafından kullanılmaktadır. Çoğu robot cihazda kamera bulunmaz. Kameralı görüntüleme sistemi ayrı bir sistemdir ve su kaçaklarında da kullanılır.

 Parçalama, vakum ve itme yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı bazen de deneme yanılma yoluyla belirlenir. Ustalar genellikle ilk önce parçalama yöntemini denerler. Parçalama yönteminin işe yaramaması durumunda vakum yöntemiyle tıkanıklık yapan cisim robot cihazın içine çekilmeye çalışılır. Vakum yöntemde işe yaramazsa itme yöntemiyle tıkanıklığa sebep olan cisim lağım boşluğuna kadar itilir. Robotla açma pimaş açma  içinde kullanılabilir. Özellikle dirsek borularda biriken açılması zor tıkanıklıklar robot yardımıyla kolayca açılabilmektedir. 

Tıkanıklık Açma İşini Uzmanlara Bırakın

 Robotla açma konusunda ustanın deneyimi oldukça önemlidir. Tıkanmanın tespiti ve doğru yöntemin kullanılışı elzemdir. Deneyimli ustalar zaten robot cihazın tıkanıklığa verdiği tepkiden hangi yöntemi kullanmaları gerektiğini hemen kavrarlar. Dolayısıyla deneyimli bir ustayla çalışmak gider açma konusunda masrafsız ve kolay çözüm sağlayacaktır. Örneğin, robot cihazın ağzına koyulacak telin türü tıkanıklık yapan nesneye göre değişiklik göstermektedir. Hangi telin kullanılacağına ise kameralı görüntüleme sisteminde nesne incelendikten sonra karar verilir. Deneyimli ustalar kamera görüntüleme sisteminde görüntülenen cisimleri deneyimin verdiği bilgiyle tanıyarak doğru teli kullanırlar.

Robotla tuvalet ve lavabo tıkanıklık açma üç şekilde gerçekleştirilir:

  1. Parçalama
  2. Vakum
  3. İtme

 Robot cihazın üzerinde sağlam bir parçalama teli bulunur. Cihaz, boru hattı boyunca ilerleyerek tıkanıklığa sebep olan cismi bu tel yardımıyla parçalamaya çalışılır. Bu çoğu zaman sonuç veren bir çözümdür fakat kimi zaman inatçı tortular mevcuttur ve bunları parçalamayı robot başaramaz. Bu durumda ikinci yöntemimiz olan vakum kullanılır. Bu durumda tıkanıklığa sebebiyet verem cisim vakum gücüyle robotun içerisine çekilir. Böylece tıkanıklık açılır. Bir üçüncü yöntemse tıkanıklığa sebep olan maddenin boru hattının sonuna kadar ittirilmesidir. Bu, çok tercih edilen bir yöntem olmamakla beraber ustalar gerektiği durumlarda bu yöntemi kullanmaktan çekinmez. 

 Gider açma da kullanılan en etkili yöntemlerden birisi olan robotla tuvalet açma farklı fiyat seçenekleri ile sunulmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir