Su Kaçağı Tespit Cihazı Fiyatları

Su Kaçağı Tespit Cihazı ve Fiyatları

Evinizde ve iş yerinizin su kaçağı oldukça önemli problemlere sebep olabilir. Kabarıp nemlenen duvarlar koku yapabileceği gibi hastalıklara da gebedir. Ayrıca su sızıntıları evinizin iç yapısında bozulmalara, çöküntülere dahi sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden, su kaçağı tespit cihazı ve bulunan sorunun onarımı oldukça önemlidir.

 Deneyimli sıhhi tesisat ustaları ve teknolojik ekipman yardımıyla kırmadan yapılacak su kaçağı tespiti ile masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz. Son teknolojik gelişmelerle beraber bir çok ekipman su kaçağı tespiti konusunda kullanılmaktadır. Bu ekipmanların çoğu elbette deneyimli personelle beraber işe yarar hale gelecektir. Artık eski usul dinleme ve kırma metotları elbette kullanılmamaktadır. Bu alanda uzmanlaşmış sıhhi tesisat ustaları teknolojik ekipman yardımıyla noktasal hasarları ve tıkanıklıkları tespit ederek noktasal çözümler sunmaktadırlar. Bu konuda ekipmanı kullanan personelin gerek ekipman konusunda gerek tamirat konusunda deneyimli olması oldukça önemlidir.

Sorunlu bölgelerin tespitinde kimi ekipmanlar sadece yardımcı kaynaklardır. Ustanın cihaza yansıyan bilgileri yorumlaması oldukça önemlidir. Detektör gibi bazı cihazlardaysa, ekipman sadece bir aracıdır. Ustanın deneyimi ve tespit kabiliyeti önem kazanmaktadır.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Noktasal Tespit Yapıyor

 İnce nüansları olan su kaçağı tespiti noktasal olarak yapılabilmelidir. Zaten bu teknolojik ekipmanında temel amacı noktasal tespit yapma yoluyla gereksiz kırma ve tadilat işlerine gerek kalmamasını sağlamaktır. Teknolojik cihazların bir kısmı ülkemizde üretilse de ne yazık ki çoğu ithal edilmektedir.Ülkemizde üretilen cihazların da içerisinde ki çeşitli parçalar yurt dışından ithal edilmektedir. Bu durum, cihazların fiyatlarında dolar bazlı dalgalanmalara sebep olmaktadır. Cihazların bir kısmının pahalı olmasının temel sebebi budur. Yine de bu cihazlar ülkemizde ve dünya da sıklıkla kullanılmakta ve kaçak su tespiti konusunda en önemli araçlar olmaya devam etmektedir.

 Aşağıda görüleceği gibi farklı cihaz modellerinde farklı fiyatlar vardır. Yüksek fiyat çoğu zaman cihazın özelliklerinin daha yüksek olduğu anlamına gelse de elbette tek önemli unsur cihazın kalitesi veya özellikleri değildir. Cihazı kullanan ustanın deneyimli olması da oldukça önemlidir. Kullandığı cihazı tanıyan usta cihazın göstergelerini rahatlıkla okuyabilir. Deneyimli su tesisatçıları noktasal veya bölgesel tespitin ardından cihazda ki bilgilere göre ne gibi bir çözüm uygulanacağını da tespit ederler.

 Su kaçağının tespiti konusunda bir çok farklı cihaz olduğu gibi cihazın kalitesine göre de farklı fiyat aralıkları mevcuttur. Ucuz su kaçağı tespit cihazı bulmakta mümkündür. Bunun için ikinci el modellere bakmak faydalı olacaktır. Aşağıda ki fiyat aralıkları çeşitli markaların resmi fiyatları baz alınarak yapılmıştır.

Akustik Dinleme Cihazları: 

 Akustik dinleme cihazları kulaklık yoluyla ustanın fayansların ve duvarların ardında ki su akışını duymasını sağlar. Bu cihazlar, su kaçağının olduğu bölgenin noktasal tespitini sağlamaktadır. En yaygın kullanılan su kaçağı tespit cihazı  modellerinden birisi olan Akustik Dinleme Cihazı, hat taraması yapabilmektedir. Bazı modellerinde hat taraması yoluyla bir hat boyunca ses dinleme özelliği vardır. Kaçak sınırlaması ve nokta tespiti yoluyla hasarlı bölgeleri ve noktaları tespit eden modelleri de mevcuttur. 

 Akustik dinleme cihazları modeline göre fiyat aralığı: 800 $’dan başlayan fiyatlar 3.000 $’a kadar çıkmaktadır.

Kanal ve Boru Görüntüleme Cihazı:

 Kanal ve boru görüntüleme cihazları, cihaza entegre kamer sistemi sayesinde görüntüyü bir monitöre aktarır. Monitörde ki görüntü yardımıyla kaçak ve sızıntılar, tıkanıklıklar tespit edilebilir. Kanal ve boru görüntüleme cihazının kablolu modelleri elbette kablo uzunluğu kadar ileriye gidebilmektedir. Fakat kablosuz modeller de mevcuttur. Ayrıca farklı modeller farklı çapta ki borularda kullanılabilmektedir. Su kaçağı tespit cihazı açısından entegre görüntüleme sistemine sahip bu cihazlar bir çok usta tarafından kullanılmaktadır. Entegre edilmiş gözlem kamerası yoluyla sağlanan görüntülerle noktasal tespit yapmak mümkündür. Kimi modeller görüntü kaydı yapmaktadır. Ustalar görüntü kayıtlarını apartman yöneticilerine veya daire sahiplerine göndermektedirler. 

 Kanal ve boru cihazları modeline göre fiyat aralığı: 3500 $’dan başlayan fiyatlar 8000 $’e kadar çıkmaktadır. 

Termal Kamera Cihazları:

 Termal kamera cihazları kanal ve boru hattında ki ısı farklarını göstererek ustalara kaçak yapan bölgenin tespiti konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Nitekim bir çok usta tarafından bu cihazlar kullanılmaktadır. Fiyatları ölçtüğü sıcaklık aralığına göre değişmektedir. Ayrıca fiyatı etkileyen bir diğer unsur termik hassasiyettir. Termik hassasiyeti yükseldikçe fiyatı artar. Detektör çözünülürlüğü de fiyatı etkileyen önemli kriterlerden birisidir. Cihaza entegre detektörün çözünülürlüğüne göre fiyat değişmektedir. Cihazın farklı sıcaklık aralıklarında ve termik hassasiyetlerde modeli mevcuttur. Ucuz su kaçağı tespit cihazları için sahibinden satılan ikinci el sitelere bakmak faydalı olacaktır.

 Termal kamera cihazları modeline göre fiyat aralığı: 5000 $’dan başlayan fiyatlar 14000 $’e kadar çıkmaktadır. 

Nem Ölçer: 

 Nem ölçer doğrudan su kaçağı tespiti için kullanılmaz. Sadece nem ölçer yardımıyla noktasal kaçak tespiti yapmak elbette mümkün değildir. Fakat yardımcı bir cihaz olarak bir çok su tesisatçısı tarafından kullanılmaktadır. Özellikle, geniş ölçekli sızıntılarda veya noktasal tespitin zorlaştığı durumlarda yardımcı cihaz olarak kullanılabilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir