Petek Temizleme Nasıl Yapılır

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizleme nasıl yapılır ? Petekler kullanım sıklığına bağlı olarak zamanla temizliğe ihtiyaç duyabilir. Peki, petek temizliği nasıl yapılır tüm detaylarıyla sizlere sunuyoruz. Öncelikle şunu bilmelisiniz; petek temizliğinde kast edilen, petekler değil, kalorifer tesisatı temizliğidir. Kireç, çeper, çamur çoğunlukla plastik borularda bulunur. Şayet evinizdeki boru sistemi plastik değilde bakır ise herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur çünkü bakır borular kesinlikle kirlenmez ve pislenmezler. Petek temizleme ve bakım işlemlerini kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor, size anlatığımız tüm adımları kusursuz bir şekilde gerçekleştirdiğinizde herhangi bir ücret ödemeden tertemiz peteklere sahip olabilir ve peteklerinizi daha verimli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız temizliğin sonucunda sadece kirlerden arınmayacak, tıkanıkları, sistemi aksatan tüm engelleri ortadan kaldıracaksınız.

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle tüm önlemleri aldığınızdan emin olun. Etrafın batmayacağından durumu, kontrol altında tutabileceğinizden; eminseniz artık evde petek temizleme adımlarına geçiş yapabiliriz.

  • Peteklerinizin su boşaltma vanasını açarak, peteklerin içinde bulunan pis suyu bu kovaya aktarın. Boşaltma işleminin ardından bir kez temiz su ilave edip boşaltın ve tekrar temiz su ekleyerek işlemi tamamlayın. Bu sayede pis suyu kesin bir şekilde tahliye etmiş içeride yalnızca temiz su bırakmış olacaksınız.
  • Bu adımda petek temizleyici kimyasalına ihtiyacınız olacak. Petek temizleme kimyasalı; kombinin dönüşüm borusunun içinde boşaltmalısınız. Bunun için öncelikle kombinizin altında bulunan petek dönüştürücü filtresini sökün, kapağını iyice sıkın ve ardından tahliye vanasını kapatın. Tüm bu adımlardan sonra kimyasalı içine dökün; 1.5 bar seviyesinde 60 derecede 45 dakika peteği çalıştırın.
  • Kombi basıncınızın barı 2.5 seviyesini geçtiğinde işlemi durdurun ve içinde bulunan suyu boşaltın. Bu sayede içeride herhangi kir, tortu kalmayacak hepsi peteğinizden akıp gidecektir. Söktüğünüz filtreyi yerine takmayı kesinlikle unutmayın.

Artık peteğiniz tertemiz hale geldi. Bu basit adımların ardından daha iyi bir şekilde yakıt tasarrufu sağlayacaksınız. Peteğiniz daha dengeli, hızlı bir şekilde ısınacak ve tesisatınızın ömrü uzayacaktır. Her adımı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmek zorundasınız. Yapacağınız herhangi bir hata sorunlara yol açabilir.

Kombi ile ilgili sorun yaşıyorsanız Kombi Su Kaçağı Tespiti başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir