Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri Nelerdir ?

Su kaçağı evde ve işte sıkça karşılaştığımız sorunlardan biridir. Duvarda veya yerde küf, nem ve renk değişikliği görüyorsanız veya önceki aylara göre su faturasında bir artış fark ederseniz, su sızıntısı ile ilgili sorunlarınız vardır. Su sızıntısı geçmişte uzun ve ağrılı bir onarım süreci gösterse de günümüzde modern cihazlar kullanılarak kırmadan su kaçağı tespiti rahatlıkla giderilebilir.

Akustik Sızıntı Tespit Cihazları Kullanılarak Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

 Bu cihazlar suyun yer altında nereden aktığını belirlemek için kullanılabilir. Aynı zamanda su borularındaki su seslerinin farklı olduğu noktaları tespit etmek için akustik su kaçağı tespit cihazı kullanılır. Bu yöntem ile boruların içi cihazla kontrol edilir. Muayene sırasında çatlaklar için akustik dinleme yapılır ve sızıntının tam yeri belirlenir. Bu yöntemi kullanarak lağımlarda tıkanmış noktalar da tespit edilir.

Yalnızca sıcak su içeren borularda değil, aynı zamanda soğuk su içeren borularda da su kaçağı tespit edilebilir. Üniteye sıcak su pompalandığında, sızıntılar belirlenir. Nem ölçer kullanarak bir su kaçağının yerini tam olarak belirlemek mümkün değildir. Ancak nem sayaçları, sızıntıyı bulmak için yardımcı bir araç olarak kullanılır.

Su Sızıntılarının Giderilmesinde Profesyonel Yardım Alın!

 Su sızıntısını geleneksel yöntemlerle ortadan kaldırmak istiyorsanız, muhtemelen tuvalet, banyo veya mutfağı uzun süre kullanamayacaksınız. Aynı zamanda, tamir sahasında hasar görmemiş kiremit, cihaz ve tesisatların zarar görmesi de mümkündür. Onarım işlemi oldukça zaman alır. Bu yüzden büyük faturalarla karşılaşırsanız şaşırmayın. Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu zahmetli süreçten geçmek istemiyorsanız, bir uzmana danışmalısınız.

Su Sızıntısını Kırmadan Gidermek İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

 Elektromanyetik bir amfi, elektromanyetik bir görüntüleme, elektro-akustik bir dinleme cihazı ve termal görüntüleme cihazı gibi son yıllarda sık kullanılan cihazlar kırmadan su kaçağı tespiti yaptırmak için kullanılan en etkili cihazlardır. Bu ve benzeri proses ekipmanlarıyla gelen profesyonel ekip, suyun nereye sızdığını açıkça tespit edebilir.

 İşin en zor kısmı, keşif aşamasıdır. Bununla birlikte, onarım için ölçü alınan alanın net bir şekilde tanımlanması, onarım ve tadilat adımlarının oldukça hızlı olmasını sağlar. Özellikle, modern cihazlar sayesinde zeminin tuğla, gaz beton, seramik veya parke olmasına bakılmaksızın tüm alanlarda ve zeminlerde su sızıntılarını tespit etmek ve ortadan kaldırmak oldukça kolaydır.

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

 Su kaçağı türleri ve belirtileri farklı olabilir. Örneğin; temiz su tesisindeki su sızıntısını suyun yoğunluğuna göre tahmin edebilirsiniz. Pimaş hattındaki su sızıntısını rengini veya kokusunu kullanarak da tahmin edebilirsiniz. Ancak konumunu tam olarak belirleyemezsiniz. Ana su vanasını kapattıktan sonra su sayacı dönmeye devam ederse, evinizde su sızıntısı olma ihtimali vardır. Böylece evdeki su sızıntısı tahmini olarak belirlenebilir. Bununla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, sadece su kaçağının olduğu belirlenebilir. Bir su kaçağının yerini belirlemek tahminlere dayanarak yapılabilir. Ancak, her su kaçağı su sayacının hızlı bir şekilde dönmesine neden olmaz.

 Bir su kaçağı bazen o kadar küçüktür ki, saatlerce akmasına rağmen bir metre küp su tüketilir. Her zaman böyle değildir. Zamanla, akan su daha fazla akmaya başlar ve çatlaklık büyür. Su kaçağı küçük olsa bile bunu erken fark edebilirsiniz. Bunu yapmak için dairenizin ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana valfi kapattıktan sonra su sayacındaki değerleri kaydedin.

Pimaş Hattında Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

 Basınç borularında su sızıntısı alt kata akarsa, sorun basınç borularından anlaşılabilir. Pimaş borularındaki su kaçağı sürekli akmaz, suyun kullanımına bağlı olarak akar. Aynı zamanda renk olarak farklılık gösterir ve bazen kokar. Bu belirtiler mevcutsa, sızıntının basınçlı borudan geldiğini varsayabilirsiniz. Ancak, bir cihaz olmadan bulmak çok zordur. Yerel bir su tesisatçısı sizi arasa bile, bir cihazı yoksa, konumu tahmin etmeye ve onarım masraflarını artırmaya çalışacaktır. Mutlaka bir su kaçak tespiti cihazı olduğundan emin olun.

Bir Isıtma Sisteminde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

 Isıtma sisteminizde su kaçağı varsa, kazanın basınç göstergesinden öğrenebilirsiniz. Eğer kazan basıncı her seferinde azalırsa ve suyu arttırmanız gerekirse, kazan tesisatınızda su sızıntısı olabileceği anlamına gelir. Kazanda 2-3 ayda bir yarım barlık bir azalma meydana gelirse, bu normaldir.

 Isıtma sistemindeki su kaçağını tespit etmek için bir termal kamera kullanılır. Termal kamera ile sıcak borular beton altında bile görülebilir. Isıtma borularında bir çatlak varsa, hemen kameralı su kaçak tespiti yapılır. Bu nokta belirlemesi ile bölgede oluşan küçük çapta tahrip olmuş ve borunun kırılmış bir kısmına ulaşılabilir. Onarım kısa sürede yapılır ve kullanıma hazırdır.

 Isıtma sistemlerindeki su sızıntıları tamirat gerektirmeyebilir. Bazı firmalar çatlak onarımı için kimyasal bir madde kullanmaktadır. Kimyasal preparasyonun ısıtma sistemi için yan etkisi olmadığı söylenir. Kimyasal madde ısıtma hattındaki suda dolaştırılarak borulardaki tüm çatlakları çözme yeteneğine sahiptir. Böylelikle tamirata gerek kalmadan ve kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilir.

Kamera İle Su Kaçak Tespiti

 Kameralı su kaçak tespiti yapan firmalar sektörde en hızlı büyüyen  firmalardır. Bu firmalar su sızıntılarını tespit etmek için kullandıkları teknoloji ile daima güven verir. Bu teknolojiyi kullanmanın amacı gereksiz tadilat, onarım ve kirliliği en aza indirerek müşteri için maliyetleri düşürmektir. Eski sistemin su tesisatçıları sizi hem maddi hem manevi olarak tüketir.

 Kanal açma makinesi tıkalı bir boru açmaya çalıştığında yapamayacağı belirlenmelidir. Bazen, konveyörde bir sorun varsa veya nesne çalınmışsa, tıkanma olmasa bile nesneyi bulmak için kameralı tespit gerçekleştirilir. Özellikle, yapının temeline yerleştirilen drenaj borularına beton dökülürse tıkanmış drenaj boruları açılamaz. Yenilemek için temelin tamamen kırılması gerekiyor. Bu durumda sabitleme işi betonla doldurulmuş  parçanın yalnızca tahrip olmasıyla tespit edilip değiştirilebileceği şekilde yapılır. Kamera boruya döndüğünde, kameranın bulunduğu alan dedektör tarafından yukarıdan çekilir. Aynı cihaz su sızıntısı için de kullanılabilir.

Su Kaçak Tespiti ve Bakım Firmaları

 Su sızıntısı olan bir zemin, alt katın tavanında şişme  veya kararma yapabilir. Genel olarak bu tür sorunlar atık sularda bir sorun olduğunu göstermektedir. Su kaçağı belirtileri farklı boyutlarda görülebilir. Örneğin; musluklar kapalıyken su sayacını çevirmek  su sızıntısı şikayetlerinden biridir. Bu durumda devreye sıhhi tesisat ekipleri girer. Ellerinde tesisatçı kimliği ve kamera teknolojisi olmayan alakasız yerleri fark ederek insanları aldatan birçok firma var.

 Kırmadan su kaçağı tespiti ücretleri firmalara göre değişkenlik gösterir. Yetkili olmayan firmalar bunu sadece para için yapıyorlar. Su tesisatında bir sızıntı tespit edemeyen ve tesisatınızın tamamen değişeceğini söyleyen tesisatçılar için sizi bu konuda uyaralım. Bu durum söz konusu olduğunda gözle görülür bir büyüklükte tadilat gerektirmeyen arızalar için bu denli bir teklif gelirse mutlaka bir başka sıhhı tesisat ekibi ile görüşme sağlayın.

Su Sızıntıları Nasıl Giderilebilir?

 Uzman ekipler su kaçağı bulma işlemlerini kolayca yapabilir ve özel cihazları sayesinde sorunu çözebilir. Erken bir yardım talebi, maddi sıkıntı yaşamanızı engelleyebilir. Bu nedenle, ev veya iş yeri sahibinin dikkatli olması önemlidir. Bir su kaçağının meydana geldiğine inanıyorsanız veya sizin tarafınızdan bilinen bir alanda tespit için destek talep ediyorsanız, ekip özel aygıtlarını kullanarak sızıntının meydana geldiği alanı tespit edecektir. Bu sızıntı çok yüzeysel bir noktada veya daha derin bir seviyede olabilir. Bu durumda özel su kaçağı tespit cihazları çıkış noktasını tespit edip müdahale edebilecektir.

 Farklı su kaçağı bulma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Su kaçağı derinlik ve sızıntı noktasıyla ilgilidir. Küçük bir delik kullanarak, sızıntının bulunduğu noktaya ulaşabilirsiniz. Gerekli alanı kazan firma yetkilileri, sızıntının meydana geldiği noktaya ulaştığında, bir değiştirme veya onarım sağlayabilir.

Su Kaçağı Tespiti Yaptırmadan Önce Belirtileri Bilmek Gerekir

 Evinizde su kaçağı olup olmadığını aşağıdaki su kaçağı belirtileri ile kolayca anlayabilir ve sorunu erken bir aşamada çözebilirsiniz.

Eğer;

 • Su sayacınız musluklar açılıncaya kadar sürekli dönerse,
 • Kullandığınızdan daha fazla su faturası ödüyorsanız,
 • Su alt katın tavanından damlarsa,
 • Islak veya kuru yüzeylerde sürekli su varsa,
 • Duvarlarda nem ve ıslanma varsa,
 • Seramikler arasındaki dikişlerin rengi değişmeye başlarsa dairenizde su sızıntısı var demektir. Su sızıntısının erken tespiti sorunu büyümeden önce çözmek için önemlidir.

Neden Su Kaçaklarını Hızlı Bir Şekilde Tespit Etmelisiniz?

 Su akar ve sızıntı hızlı bir şekilde yayılırsa, su kaynağına hemen müdahale etmek önemlidir. Erken müdahale, sizi ciddi hasarlardan ve masraflardan koruyabilir. Su hattını tamir etmeye gerek kalmadan dairenizi minimum hasarla korumuş olursunuz. Su sızıntısını tespit etmek için conta veya sızdıran conta kullanılır. Çıplak gözle görülebilen arızalardır. Kırmadan su kaçağı tespiti yeterli ve profesyonel ekipman gerektirir.

 Su sızıntısı; evde, işte, okullarda, hastanelerde veya fabrikalarda görülen olası sıhhı arızalardır. Bunun nedeni, tesisatın tahrip olması, kırılması, patlaması ya da yanlış bağlanması olabilir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan su kaçağı problemlerinin boyutuna bakılmaksızın, yıkıcı etkisi yüksektir. Her şeyden önce, insan durumunu olumsuz yönde etkileyen su sızması, çevrede, özellikle elektronik ürünlerde ciddi sorunlara neden olmaktadır.

 Sık sık kabarcık şeklinde oluşan su sızıntısı, arızanın boyutuna bağlı olarak da değişebilir. Uzun süre görülemeyen veya tespit edilemeyen su sızıntısı da maddi hasara yol açabilir. Bir duvara gömülü su boruları suyun geçmesine izin verdiğinde, duvar o suyu emecektir. Erken ve doğru müdahale etmemek duvarda çökme tehlikesi ve dolayısıyla hayati tehlike oluşturacaktır. Su kaçağı tespiti firmaları, su sızıntısı nedeniyle oluşabilecek hasarları önlemek için teknik donanıma ve deneyime sahiptir. Böylece sıhhi tesisat uzmanları tarafından kaçak tespiti ve onarımı birkaç saat içinde tamamlanacaktır.

Su Kaçağını Firmalar Nasıl Anlayabilir?

 Evde ve iş yerlerinde kullanılan su tesisatında oluşabilecek sızıntıların erken tespiti için yapılabilecek bazı gözlemler vardır. Tesisatta kaçak varsa;

 1. Tesisatçılar vana ve musluk açık olmadığında hareket eder. Tüm vana ve musluklar kontrol edilir.
 2. Potansiyel bir su kaçağı olması durumunda, duvar ve zeminde nem ile karşılaşılır.
 3. Klozet ve banyo döşemelerindeki nem ve su sızıntısı nedeniyle alt katta oturan komşunun tavanında düşme varsa, sızıntı devam eder. Alt katın komşusuna, sıhhi tesisatın tamirinden sonra tavanın son durumu sorulmalıdır.
 4. Muhtemel bir sızıntı, hesabımıza ancak herhangi bir belirti olmaksızın yüksek fiyatlarla yansıtılabilir. Kullanılan hesaplanan su miktarını dikkate alarak cari hesaplarınızı önceki aylarla karşılaştırın.
 5. Duvar ve zeminlerde, plakalarda veya derz boşluklarında bir sızıntı olması durumunda sararma ve küflenme görülebilir. Bu gibi durumlarda, mutlaka bir sıhhı tesisat ekibine haber verilmelidir.

 Elbette belirtileri fark edince siz de basit halleri ile evde kırmadan su kaçağı tespiti etme yöntemleri kullanarak tespit yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir