Evde Sıhhı Tesisat Sistemine Nasıl Müdahale Edilir

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırmadan su kaçağı tespiti nedir? Nasıl olur ? Evlerimiz ve iş yerlerimiz oldukça gelişmiş su sağlama ve atık su giderleri sistemine sahiptir. Mutfaktaki musluğu açtığınızda aslında geniş bir sistemi başlatmış olursunuz. Suyun hikayesi barajlarda başlar. Barajlarda toplanan su, büyük tanklarda arıtma işleminden geçer. Ardından büyük bir şehir içi şebeke sistemiyle ve sıhhi tesisat ile tüm kente dağıtılır. Yine aynı şekilde lavabodan dökülen veya sifonu çektiğinizde klozetin girdabından yok olan su gelişmiş bir sistemin içerisinden geçerek atık ünitesine gider. Evimize kadar ulaşan bu şebeke sistemi zamana bağlı yıpranmalardan su tesisatçısı kaynaklı yanlış tesisat uygulamalarına veya kullanıcı kaynaklı hatalara kadar birçok sebepten kaçak yapabilir, onarıma ihtiyaç duyabilir.

Su kaçakları bazen küçük kaçaklar olup su faturanızda hissedilmez. Bazen de sizin için oldukça pahalıya mal olabilir. Fakat küçük bir su kaçağı veya büyük bir su kaçağı olup olmadığı fark etmeksizin evde su kaçağı evinizin iç sıhhi tesisatına, duvarlarınıza ve fayanslara zarar verebilir. Kabaran su faturalarından kabaran duvarlara kadar bir çok su kaçağı tespit etme yöntemleri mevcuttur. Su kaçağı tespiti bu gün uzman su tesisatçıları tarafından farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Örneğin, kameralı su kaçak tespiti son teknolojinin kullanıldığı bir yöntem olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Su kaçağı konusunda tedbiri elden bırakmamak sizin için en iyisi olacaktır.

 Su kaçağı tespiti konusunu derinlemesine inceleyelim.

İlk öncelikle evinizde su kaçağı olup olmadığını nasıl anlayacağınızdan bahsedeceğiz, ardından su kaçağı konusunda neler yapabileceğinize bakacağız son olarak ise farklı su kaçağı tespit cihazları ve yöntemlerine göz atacağız. Unutmayın, tesisatınız da meydana gelecek kaçaklar evinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir ve genellikle uzman desteği şarttır. 

Evde su kaçağı belirtileri nelerdir?

 Evde su kaçağı olup olmadığını tespit etme yöntemleri açısından en kolay yöntem sayaç kontrolü denilen yöntemdir. Bunun dışında su faturanızda ki ani artışlar ve kabaran duvarlarda su kaçağının habercisi olabilir.

Aşağıda evinizde kaçak olup olmadığını anlamanın yöntemlerinden bahsedeceğiz:

  1. Tüm Muslukları Kapattığınızdan Emin Olun: Evinizdeki tüm suları kapatın. Evin içerisinde veya (varsa) bahçenizde hiçbir musluğun açık olmadığından emin olun. Klozetin yanındaki taharet musluğunu ve klozetin tankını dolduran musluğu kapattığınızdan da emin olun.
  2. Sayacınızı Bir Süre Gözleyin: Sayacınızın yanına gidin ve ibrenin hareket edip etmediğini kontrol edin. Eğer ibre hareket ediyorsa su kaçağı var demektir. İbre o an hareket etmiyorsa dahi bir süre beklemeniz de fayda var. Sıhhi tesisat içerisindeki küçük kaçakların ibreyi hareket ettirmesi zaman alabilir. Hatta yatmadan önce evdeki tüm muslukları kapattığınızdan emin olup sabah kalktığınızda hiçbir musluğu kullanmadan tekrar kontrol edin. Geceki rakamlar ile sabah ki rakamlar farklıysa evinizde su kaçağı tespiti yaptınız demektir. Su kaçağı belirtileri açısından en önemli gösterge budur.
  3. Aniden nemlenen veya kabaran duvarlarınız varsa evinizde genel olarak nemlilik problemi yoksa bu durum su kaçağının göstergesi olabilir. Tavanlarda meydana gelen kabarmalar genelde üst kat kaynaklı ve atık su borularında meydana gelen hasardan dolayıdır. Evinizden aşağı katlara olan sızıntılar da genellikle atık borusundaki kaçakların göstergesidir.

Evde su kaçağı tespiti nasıl yaparım?

 Evde su kaçağı olduğunu tespit ettiniz. Peki, evdeki su kaçağının yerini nasıl tespit edebilirsiniz? Bu konuda yapabileceğiniz birkaç şey mevcut:

Evde kırmadan su kaçağı tespiti nasıl yaparım?

  1. Sıcak Su Vanasını Kontrol Edin:  Birçok durumda evde su kaçağı sıcak su vanası kaynaklı olabilmektedir. Sıcak su vanasının yerini tespit edin. Eğer bilmiyorsanız bir sıhhi tesisatçıyı arayarak öğrenebilirsiniz. Sıcak su vananızı bir süre dinleyin, tıslama sesi duyuyorsanız vananız sızdırıyor olabilir.
  2. Aniden Nemlenen Duvarlar: Su faturanızın yükselmesiyle eş zamanlı olarak kabaran veya nemlenen duvarlarınız varsa bu duvarların ardındaki su borularında sızıntı meydana gelmiş olabilir. Genelde bu gibi kabarmaların olduğu durumlarda sorunlu bölge atık su borularında olmaktadır. Bu durumda sıhhi tesisat konusunda uzman bir su tesisatçısı ile görüşmeniz gerekebilir.
  3. Alt Kata Nereden Su Akıyor?: Eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız ve dairenizden alt katınıza su sızıntı var ise sızıntının olduğu bölge de su kaçağı olabilir. Bu durumda sıhhi tesisat konusunda uzman su tesisatçısından yardım almanız gerekebilir.
  4. Klozetlere ve Lavabolara Dikkat: Klozetin üstündeki su tankı su kaçırıyor olabilir. Lavabo levyelerinin altındaki vanalara ve bağlantı borularına dikkat edin. Bağlanma bölgelerinde su kaçağı olabilir.
  5. Gizli Kaçağa Sahip Olabilirsiniz: Su kaçakları her zaman gözle görülen yerlerde olmazlar. Gözle görülen yerlerde meydana gelen kaçaklara gizli kaçak denir. Gizli kaçağı tespit etmenin bir çok yolu mevcuttur. Eskiden kaçağın olabileceği yerlerin kırılması yoluyla tespit ediliyordu fakat bugün teknolojinin ilerlemesiyle kırmadan da tespit etmek mümkündür (Termal kameralı su kaçak tespiti gibi yöntemler kullanılmaktadır.). Kırmadan su kaçağı tespitine aşağıda değineceğiz.
  6. Bir Usta Çağırmadan Bir Yeri Kırmayın: Günümüzde su kaçağı tespiti çok farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Kameralı su kaçağı tespiti yapıldığı gibi dedektör veya termal kamera yardımıyla da tespit edilebilir. Siz, evinizde kendi başınıza tahmin üzerinden bir yerleri kırmayın. Tahmininiz muhtemelen yanlış çıkacaktır. Gerektiğinden uzman desteği almak sizi ekstra masraftan kurtaracaktır.

 Peki, sizin tespit edemediğiniz su kaçaklarınızı su tesisatçısı nasıl tespit ediyor? 

 Su kaçağınızı tespit etmek yukarıda bahsedilen yöntemle kolaydır. Eğer su kaçağınız açık vana veya borularda ise çeşitli yöntemlerle sızıntıyı siz de önleyebilirsiniz. Su kaçağı olup olmadığını tespit ettikten sonra yukarıda saydığımız yöntemlerle su kaçağının yerini tespit etmeye çalışın. Fakat her zaman su kaçağının yerini tespit edemeyeceğiniz gibi tespit etseniz dahi müdahale edemeyeceğiniz yerlerde olabilir. Unutmayın, alanında uzman bir sıhhi tesisatçıdan yardım almanız gerekebilir. Bazı sorunlu bölgeler uzman bir sıhhi tesisatçı tarafından incelenmeli ve tamir edilmelidir. Aksi takdir de daha geniş çaplı sorunlara sebep olabilirsiniz. 

 Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle bir çok su kaçağı tespit yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler sayesinde kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Yani evinizde su kaçağı mevcut olduğunda fazla endişelenmenize gerek yok. Son teknolojik yöntemler, deneyimli ve profesyonel personel sayesinde kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Tespitin ardından hasarlı bölgeye göre su tesisatçısı çeşitli yöntemler kullanarak hızlı ve sağlam bir şekilde onarım işlemini gerçekleştirir.

Teknolojinin Sıhhı Tesisat Katkısı

Teknolojik ekipmanlar ile noktasal olarak tespit edilen su kaçağının onarımı yine noktasal olarak kırmadan su kaçağı tespiti yapılarak gerçekleştirilir. Sıcak ve soğuk temiz su hattındaki kaçaklar, kombi tesisatında kaçaklar, atık su bölgesindeki kaçaklar, derz ve fayans arası su kaçakları ve yağmur suyu hattı kaçağı gibi bir çok kaçak yapan bölge olabilir. Gelin, kırmadan su kaçağı tespiti yöntemlerini birlikte inceleyelim.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Yapılabilir mi? Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

 Su kaçağı evinizin ve iş yerinizin belası olabilir. Kabaran su faturalarının yanı sıra sızan sular evinizin tesisatına ve yapısına da zarar verebilir. Nemlenen bölgeler kabarır hatta çökük olabilir. Evinizde veya iş yerinizde su kaçağı olup olmadığını nasıl anlayacağınızdan yukarıda bahsetmiştik. Peki, su kaçağının varlığını öğrendiniz.

Kırmadan su kaçağı tespiti nasıl yapılmaktadır?

Bunun çok çeşitli yöntemleri mevcuttur. Deneyimli personel ve teknolojik ekipman sayesinde bu gün su kaçağı tespiti kırmadan gerçekleştirilebilmektedir. Kırmadan su kaçağı tespiti için gerekli teknolojik ekipmanın yanı sıra deneyimli personel de elzemdir. Tespitin ardından tıkanıklığın açılması veya gerekiyorsa onarımın gerçekleştirilmesi için noktasal bir onarım süreci gereklidir. Bu sayede, en az kırma işlemi gerçekleştirilerek en düşük masrafla su kaçağı sorununuz hallolmuş olacaktır.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti:

 Kırmadan su kaçağı tespitinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi kameralı su kaçağı tespitidir. Kırmadan su kaçağı tespiti yapılarak fazladan kırım ve tadilat işlerine gerek kalmaz. Bu sayede hem daha çabuk sürede su kaçağından kurtulmuş olursunuz hem de masrafınız büyük ölçüde azalmış olur. Kameralı sistemle borularınız da eğer tıkanıklık varsa tespit edilir. Tıkanıklığın olduğu noktasal yerin tespitinin ardından sorunlu bölgede ki tıkanıklık giderilir. Tesisat borusunun içini gösteren bu yüksek teknolojili aletler borunun içerisinde ki sızıntıyı tespit eder. Doğru tespit sayesinde gereksiz kırmalara gerek kalmadan tamir gerçekleştirilir.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti İçin Su Tesisatçısı İle Mutlaka Konuşun

Tesisatınızın tamamının değişmesini söyleyen bir su tesisatçısı ile karşılaştığınız da kamera ile tespit yapan bir firmayı çağırmanız gerektiğini aklınıza getirin. Veya eski usullerle sızıntının olduğu yeri tahmin etme yoluyla evinizin çeşitli yerlerini kıran su tesisatçılarından da uzak durun. Su kaçağı tespit cihazlarından en yaygın kullanılan kameralı su kaçağı tespiti sayesinde profesyonel bir ekip kırmadan su kaçağı tespiti yapabilir. 

 Su kaçağı tespit cihazlarının başında gelen kamera, uzman bir ekip tarafından kullanılmalıdır. Bu kameraların maliyeti yüksek olduğundan bu hizmeti veren firmayı doğru seçmek önemlidir. İşlevini düzgün bir şekilde yerine getiremeyen kameralar yanlış tespite yol açabileceği gibi gereksiz kırmalara da sebep olabilir. Kamera sistemi genellikle gider borularında kullanılır. Kırmadan kaçak tespiti konusunda kameralı çözümler başta gelmekle beraber görüntülü ve termal kameralar mevcuttur. Bunlar suyun yaydığı ısıyı kullanmaktadırlar.

Termal Kameralı Su Kaçak Tespiti

 Termal kameralar, boru içerisindeki ve fayanslarınızın arkasındaki ısı farklarını tespit etmek yoluyla onarım gereken bölgelerin tespitini sağlar. Bu yolla, kırmadan kaçak tespiti yapmak mümkündür. Evde su kaçağı tespit etme yöntemleri açısından ileri teknoloji kullanılan bu yöntem sayesinde noktasal tespit ve onarım yapılabilmektedir. Bu cihazlarda görüntünün yanında akustik dinleme cihazı da kullanılmaktadır. Akustik dinleme cihazının da yardımıyla sıkıntılı bölgeler nokta atışı tespit edilebilir. 

Su Kaçağı Tespit Dedektörü Nedir ?

 Su kaçağı tespit cihazları açısından son zamanlarda kullanılan bir diğer ekipman ise su kaçağı tespit dedektörüdür. Dedektör yardımıyla deneyimli ustalar, normalde duyulmayacak kadar derinde olan veya debisi az olan sesleri duyabilmektedir. Gene bu sayede noktasal su kaçak tespiti yapılabilmektedir. Dedektör yardımıyla tespit edilen bölgede ki kaçak rahatlıkla onarılabilir. Dedektör konusunda ekipman kadar dedektörü kullanan personelin deneyimli olması önemlidir. Deneyim ve dikkat eksikliği yanlış tespit yapılmasına yol açarak evde gereksiz kırmalara sebep olabilir. 

 Kırmadan su kaçağı tespiti yöntemlerinden birisi de bilgisayarlı sistemdir.

Bu durumda kameralı cihaz sorunlu boru hattına bırakılır. Boru hattında ilerlerken canlı görüntüler bilgisayar ekranına aktarılmaktadır. Kamera sistemine entegre led ışıklandırma sayesinde usta borunun içini rahatlıkla görebilmektedir. Bu sayede tıkanan boruların açılması ve sorunlu noktaların tespiti kolaylıkla sağlanır. Cihazdan cihaza farklılık göstermekle beraber bilgisayarlı su kaçağı tespiti yaklaşık 20-30 metre derinlikte tarama yapmayı mümkün kılmaktadır. Ayrıca tıkanıklıklar kameralı sistem ile tespit edilmekte ve robot yardımıyla giderilmektedir. Kameralı su kaçağı tespiti doğrudan entegre kamera sistemiyle gerçekleştirildiğinden tıkanıklığa ve kaçağa sebep olan cisimler belirlenmektedir. Cismin türüne göre onarım hizmeti sağlanmaktadır.

Su Kaçağı Tespit yöntemleri hakkında detaylı bilgi içeren web sitemiz ile ilgili merak ettiklerinizi İletişim kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir